czwartek, 31 lipca 2014

''Ryn przez wieki'', Festiwal Kultury Średniowiecza MASURIA

Dziś chciałabym zachęcić Was do udziału w Festiwalu Kultury Średniowiecza MASURIA, który odbędzie się 9 sierpnia w Rynie. Więcej informacji o festiwalu znajdziecie tu. Z programem możecie zapoznać się klikając na plakat obok lub zaglądając tu

Przybywajcie! :-)

środa, 30 lipca 2014

Mały Biskupin w Mrówkach

Kochani, przeczytajcie:

"Mały Biskupin", czyli rekonstrukcja średniowiecznego dworu obronnego w Mrówkach (fot. ZP)
Wczasowiczom bawiącym w Przyjezierzu doradzamy, aby w przerwach między plażowaniem zwiedzili ciekawe miejsce.
Mowa o skansenie archeologicznym w nad jeziorem Kownackim w Mrówkach koło Wilczyna (pow. koniński, woj. wielkopolskie), położonym ok. 15 km od Przyjezierza. Skansen ten, będący rekonstrukcją średniowiecznego dworu obronnego na kopcu (patrz zdjęcie), określany jest często jako "mały Biskupin".
Od połowy XIII w. obronne dwory na kopcach są stałym elementem krajobrazu naszych ziem. W skansenie, pod nadzorem konińskiego muzeum, odtworzono wieżę, chatę i palisadę. Wewnątrz wieży, której najwyższa kondygnacja służy jako platforma widokowa, urządzono interesującą ekspozycję prezentującą niektóre znaleziska archeologiczne.

Tekst znalazłam na tej stronie.

wtorek, 29 lipca 2014

La Voce della Passione

Dziś mam dla Was nietypową, bardzo ciekawą propozycję. Zerknijcie:

Najnowsza płyta niemieckiej audiofilskiej wytwórni Raumklang to zbiór pasyjnych pieśni z pogranicza średniowiecznych tradycji i sycylijskiego folkloru. Jak zawsze znakomita realizacja techniczna i niezwykle ciekawy repertuar albumu!

Tu możecie posłuchać fragmentów pieśni.

poniedziałek, 28 lipca 2014

XI Turniej o Miecz Św. Katarzyny

Na swojej facebookowej tablicy Bractwo Rycerskie Św. Katarzyny utworzyło takie oto wydarzenie, na którym nie może Was zabraknąć:

Bractwo Rycerskie Św. Katarzyny Ziemi Działdowskiej ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych walkami rycerskimi oraz festiwalem ognia na:
XI Turniej Rycerski o Miecz św. Katarzyny od 8-10.08.2014 roku
W tym roku mamy dwie imprezy, które odbędą się w piątek i w sobotę na dziedzińcu naszego zamku w Działdowie. W piątek odbędzie się Festiwal Ognia, a w sobotę Turnieje bojowe 1x1, 2x2 i łucznicze zaliczane sa do LIGI WIM. Uczestnicy przywożą swoje namioty.
Do festiwalu ogniowego organizatorzy zapewniają (ropę, podpałkę, naftę kosmetyczną, węgliki, watę stalową + sprzęt gaśniczy).
Program
Piątek: Festiwal Ogniowy
przyjazd uczestników
zakwaterowanie (nocleg w namiotach na podzamczu)
19:00 przygotowania grup ogniowych do festiwalu ogniowego.
20:00 kolacja
ok. 21 odprawa dowódców
22:00 Rozpoczęcie Festiwalu Ognia
Sobota
9:00 Śniadanie
10:00 Otwarcie Turnieju o Miecz św.Katarzyny.
10:30 Turniej łuczniczy
12:30 Turniej bojowy na miecz i tarcze
14:00 Turniej bojowy na miecz długi (półtoraki)
15:00 Obiad
15:30 Bieg dam
16:30 Turniej bojowy 2x2
20:00 Inscenizacja bitwy
21:30 Pokaz ognia
22:10 Biesiada (rozdanie nagród)
Niedziela
8:00 Pobudka
9:00 Śniadanie oraz pożegnanie uczestników
W poście znajdziecie również regulaminy turniejów.
Przybywajcie!

piątek, 25 lipca 2014

III Turniej Rycerski w Siewierzu

Kochani, pragnę Wam przypomnieć, że już jutro w Siewierzu rozpocznie się III Turniej Rycerski! Więcej informacji znajdziecie tutaj. Z programem turnieju możecie zapoznać się po kliknięciu w poniższy plakat. Przybywajcie! :-) 

czwartek, 24 lipca 2014

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie (X-XV w.)

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie (X-XV w.)
Sławomir Jóźwiak
UNIVERSITAS, lipiec 2014
ISBN: 978-83-242-2603-0
liczba stron: 276

W prezentowanej książce autorzy omawiają sposób składania przysięgi na różnych obszarach Łacińskiej Europy w średniowieczu. Istota samego rytuału polegała na przyjęciu odpowiedniej postawy ciała (najczęściej stojącej lub klęczącej) oraz stosowaniu obowiązujących na danym terytorium gestów, wykonywanych rękoma, dłońmi bądź palcami, przy wypowiadaniu wymaganej formuły. Ważną rolę w ceremonii przysięgi odgrywały przedmioty (ołtarze, księgi zawierające teksty Ewangelii, relikwie, krzyże, krucyfiksy, konsekrowana hostia, korona, słońce itd.), które w jej trakcie wykorzystywano. Przeprowadzona analiza pozwala prześledzić zmiany, którym podlegał ten rytuał na różnych obszarach Europy w X-XV wieku, co daje podstawę do formułowania pytań na temat postrzegania roli i znaczenia przysięgi oraz symboliki stosowanej przy okazji jej składania. Wszystko to umożliwia bliższe przyjrzenie się mentalności ludzi średniowiecza.



środa, 23 lipca 2014

XVII Turniej Rycerski w Ogrodzieńcu

Dziś chciałabym zachęcić Was do udziału w kolejnym turnieju rycerskim, który odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia w Ogrodzieńcu. Przeczytajcie: 


W dniach 2-3 sierpnia w Ogrodzieńcu odbędzie się XVII Turniej Rycerski. Będzie to tradycyjna impreza, w której wezmą udział bractwa rycerskie z kraju i zagranicy. 300 uczestników, koncerty muzyki dawnej, pokazy walk, doroczna bitwa o zamek z widowiskowym spaleniem wsi. 

Program imprezy znajdziecie tu. Wstęp jest niestety płatny, ale bilet upoważnia nie tylko do udziału w imprezie, ale także do zwiedzania ruin Zamku. 
Zapraszamy! :-)

wtorek, 22 lipca 2014

III Turniej Rycerski w Siewierzu

W najbliższy weekend w Siewierzu (województwo śląskie) odbędzie się III Turniej Rycerski. Oto, co możemy przeczytać na stronie internetowej miasta i gminy Siewierz:
  
   W dniach 26-27 lipca na błoniach siewierskiego zamku odbędzie się wspaniały happening historyczny – III Turniej Rycerski w Siewierzu (XIII w. - XV w.). Przed nami kolejna odsłona turnieju, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród szerokiej publiczności. W tym roku na zamek w Siewierzu zjadą się odtwórcy historyczni z całej polski w liczbie ponad 300!

    Cała impreza jest rozłożona na dwa dni: sobotę i niedziel
ę. Sobota jest głównym dniem turnieju, około południa odtwórcy historyczni ruszą z siewierskiego rynku w barwnym pochodzie na błonia zamku Siewierskiego gdzie oficjalnie rozpoczniemy III Turniej Rycerski. Tego dnia będziemy mogli zobaczyć m.in. zmagania rycerskie w różnych kategoriach i dyscyplinach, rzemieślników przy pracy, postrzelać z łuku i co najważniejsze przenieść się w czasie do epoki miecza i tarczy. Późnym, sobotnim popołudniem, gdy słońce będzie chylić się ku zachodowi zamek Siewierski będzie przeżywał kolejne oblężenie w swojej ciekawej historii. Czy tym razem obrońcy dadzą odpór najeźdźcy? Przekonamy się już niebawem.

    W niedziel
ę natomiast odbędą się finały turniejów rycerskich, łuczniczych i uroczyste wręczenie nagród. W ciągu trwania całego turnieju będzie można przyjrzeć się codziennemu życiu ludzi w średniowiecznym obozowisku. Na wszystkich uczestników tego wydarzenia czeka moc atrakcji. Serdecznie zapraszamy!
 

poniedziałek, 21 lipca 2014

Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach

Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach
Tomasz Torbus
liczba stron: 464 
Słowo/Obraz Terytoria, maj 2014 
ISBN: 978-83-7453-134-4 

Bogato ilustrowana i doskonale udokumentowana książka na temat architektury krzyżackiej późnego średniowiecza. Jej autor skupia się przede wszystkim na klasyfikacji trzydziestu ośmiu zamków-klasztorów, wznoszonych na terenie Prus w latach 1246–1409, które były nie tylko centrami władzy komturii, ale także siedzibami konwentu. Książka zawiera również szczegółową analizę ponadregionalnych rezydencji zakonu krzyżackiego: Elbląga, Malborka i Królewca.

piątek, 18 lipca 2014

Średniowieczne perły


Zamek w Baranowie Sandomierskim, widok na Galerię Tylmanowską
Dziś chciałabym zachęcić Was do zapoznania się z bardzo ciekawą stroną internetową dotyczącą zamków, które to autor strony pięknie określił mianem średniowiecznych pereł. Zerknijcie: www.zamkipolskie.com

czwartek, 17 lipca 2014

Oblężenie Malborka - XV edycja, 18-20 lipca 2014r.

Na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu możemy przeczytać:

Fot. B. L. Okońscy
Pewni siły i potęgi Krzyżacy przegrali jedną z największych bitew średniowiecza – pod Grunwaldem. Po zwycięstwie polski król Jagiełło ruszył z wojskiem by zdobyć stolicę państwa krzyżackiego, potężną twierdzę Malbork. I tu zaczyna się historia Oblężenia Malborka....
Jak wyglądała bombarda? Czym różnił się obóz polski od krzyżackiego? Jak żyli i tworzyli średniowieczni rzemieślnicy? Jakie zabawy bawiły mieszkańców tych ziem? By poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na XV festiwal kultury średniowiecznej Oblężenie Malborka.
Podczas Oblężenia Malborka każdy poczuje się jak w tętniącym życiem średniowiecznym zamku. Podczas trzech dni pełnych atrakcji zobaczymy inscenizacje bitew rycerskich, bitwę kawaleryjską, turnieje kusznicze i łucznicze, pokazy artyleryjskie. Nie zabraknie oczywiście koni czy scen kaskaderskich. Zmaganiom rycerzy towarzyszyć będą kramy średniowiecznych rzemieślników, średniowieczne teatry, teatr kukiełkowy, koncerty z udziałem zespołów muzyki dawnej, dziecięcy gród, a także animacje z udziałem żonglerów, szczudlarzy i połykaczy ognia.
Późnym wieczorem, aż do północy, będzie można zwiedzić zamek specjalnie przygotowanym „nocnym” szlakiem

Tu znjadziecie program ''Oblężenia Malborka''. Przybywajcie! :)

środa, 16 lipca 2014

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Oto, co pragnę Wam dziś zaproponować:

Zapraszamy na niezwykłą i niezapomnianą podróż w czasie. W Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej leżącej u stóp Świętego Krzyża – w sercu Gór Świętokrzyskich - czekają wspaniałe przygody, emocjonujące spotkania z postaciami z przeszłości, tajemnicze wyprawy w poszukiwaniu skarbów.

Dzięki opowieściom rzemieślników sprzed wieków poznają Państwo bogactwo kulturowe, dziedzictwo historyczne Gór Świętokrzyskich, Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz legend, podań i rodzimej kultury ludowej. Czarownice z humorem opowiedzą legendy świętokrzyskie i wciągną w ciekawe osadowe gry terenowe oraz intrygujące zabawy i harce z elementami humoru i zdrowej rywalizacji, między innymi strzelanie z łuku, mega puzzle, zabawę „Tropy świętego jelenia”, grę „Mamy to w pamięci” i wiele innych, które na długo pozostawiają ślad w Państwa pamięci.
Zachęcamy również do skosztowania smakołyków serwowanych w karczmie Izba Dobrego Smaku znajdującej się przy Osadzie – nasz obiekt należy do sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie!
Czekamy na Państwa codziennie w okresie od kwietnia do października w godzinach 10-18.
Zapraszamy także na wspaniałe imprezy: 15 sierpnia – IV Świętokrzyskie Święto Zalewajki (Osada Średniowieczna) 7 września – Święty Krzyż – poświęcenie odbudowanej wieży kościelnej (udostępnianej jako punkt widokowy) 14 września – Wiejskie Wesele (Osada Średniowieczna)
Rezerwacje i szczegółowe informacje tel. 41/2608151 do 56

zamowienie@bieliny.pl

www.osadasredniowieczna.eu

wtorek, 15 lipca 2014

Sensacyjne odkrycie w Staniszczach Małych

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o odkryciu średniowiecznego miasta w Wielkopolsce. Możecie o tym przeczytać tu. Dziś mam dla Was wiadomość o kolejnym średniowiecznym, sensacyjnym znalezisku!   

Nietypowego odkrycia dokonali mieszkańcy Staniszcz Małych nad Małą Panwią. Wydobyli z rzeki cenną łódkę pochodzącą sprzed wielu wieków.
 
Dla Andrzeja Czupaly i jego dwójki braci ze Staniszcz Małych pod Strzelcami Opolskimi to miał być zwykły wypad na ryby. Gdy zabierali się do zarzucenia wędek, zauważyli pod wodą nietypowy przedmiot.

- W pierwszym momencie wyglądało to jak zwykły kawałek drewna, ale gdy dokładnie się mu przyjrzeliśmy, okazało się, że to zatopiona łódka - mówi Andrzej.

Trójka braci ze Staniszcz Małych zdecydowała zebrać znajomych z okolicy i wrócić na miejsce znaleziska. Żeby nie uszkodzić łódki, wygrzebali ją z mułu rękami, a następnie ostrożnie wyciągnęli na brzeg.

- Nie mogłem uwierzyć własnym oczom w to, co wyciągnęli koledzy - mówi Robert Sklorz, właściciel firmy Party-Kajaki, który zorganizował transport niezwykłego znaleziska. - Ta łódka przypomina wyglądem współczesne kajaki. Ale ktoś włożył ogrom pracy, żeby ręcznie wydłubać ją z litego kawałka drewna.

Nasączona wodą łódka waży obecnie ok. 400 kg. Żeby ją przenieść potrzeba było aż ośmiu mężczyzn. Nietypowym znaleziskiem zainteresował się Krzysztof Spałek, biolog i badacz lokalnej historii.

- Jak to zobaczyłem, ciarki przeszły mnie po plecach - emocjonuje się naukowiec. - To dłubanka wykonana z dębu, jakiej w czasach wczesnego średniowiecza używali rybacy. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z sensacją archeologiczną.

Tym bardziej, że ta łódź zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie. W innych częściach kraju także zdarzały się podobne odkrycia, ale w większości były to tylko szczątki łodzi.

Spałek ustalił na podstawie grubości pnia dębu, że drzewo rosło ok. 500-700 lat, zanim zostało ścięte (takich drzew od wielu lat się nie ścina). O wiekowości znaleziska świadczy natomiast wygląd drewna.

- Pod wpływem minerałów znajdujących się w wodzie łódka mocno sczerniała, co dziś jest naturalnym impregnatem - dodaje Spałek. - Tak zachowuje się drewno, które przeleżało w wodzie wiele lat. Takiego efektu nie da się osiągnąć na szybko, np. przez pomalowanie farbą.

Zagadką pozostaje natomiast, jak to się stało, że łódka przeleżała pod wodą tyle lat i nikt jej nie zauważył - w sezonie, w weekendowe dni po Małej Panwi pływają dziesiątki, a czasami nawet setki kajakarzy.

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z zakładu archeologii Uniwersytetu Opolskiego mówi, że naukowcy są w stanie dokładnie określić, z jakiego okresu pochodzi. - Można wykonać np. dendrochronologię - tłumaczy. - To badanie wiąże się jednak z pobraniem próbki przez nawiercenie drewna.

Łódź stoi na razie na podwórku przy domu Roberta Sklorza. Codziennie jest polewana wodą, by drewno zbyt szybko nie wyschło - mogłoby to doprowadzić do pęknięcia kadłuba. Znaleziskiem zainteresował się już Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Jeżeli potwierdzi się, że ta łódka rzeczywiście jest sprzed wieków, to najlepiej będzie, jeżeli trafi do muzeum - uważa Krzysztof Spychała, kierownik wydziału zabytków archeologicznych w Urzędzie Ochrony Zabytków w Opolu.

Tekst pochodzi z tej strony. Autor: Radosław Dimitrow

czwartek, 10 lipca 2014

Średniowiecze da się lubić

Dziś mam niezwykle ciekawą propozycję dla wszystkich mieszkańców Krakowa oraz tych Was, którzy planujecie zawitać do tego czarującego miasta w okresie od lipca do września. Spójrzcie:  


Średniowiecze da się lubić to wakacyjna propozycja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa skierowana do tych, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze średniowiecznego Krakowa.
Kraków szczególnie wiele zawdzięcza wiekom średniowiecznym. To właśnie wtedy ukształtowała się jego struktura miejska, unikalny, niezmieniony przez wieki zespół urbanistyczny. Wtedy też rozpoczął się okres świetności naszego miasta, które jako stolica państwa Jagiellonów miało odzwierciedlać jego potęgę. Centrum wszystkich wydarzeń będzie Barbakan, unikatowa średniowieczna twierdza obronna, która dziś jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
- Poprzez projekt „Średniowiecze da się lubić” chcemy ukazać inne oblicze wieków średnich, dalekie od stereotypowego postrzegania tej epoki jako czasu „ciemnoty i zabobonu”. Przygotowany program wydarzeń kierowany jest do odbiorców w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat tej epoki. Każdy znajdzie w nim interesującą dla siebie część: od zabawy i rozrywki, która ma za zadanie zachęcić i prowadzić do dalszych poszukiwań, po debatę z udziałem wybitnych uczonych. – deklarują twórcy projektu.
W tym roku w Barbakanie, na Murach Obronnych, w Wieży Ratuszowej i w Podziemiach Rynku nie zabraknie średniowiecznych atrakcji, bowiem w programie przewidziano m. in. detektywistyczną grę miejską, pokazy walk rycerskich, turnieje i zawody, gry i zabawy plebejskie, jarmark oraz warsztaty. Każdy uczestnik – mały i duży – otrzyma „kartę kariery”, która określi jego pozycję społeczną, według zdobytego doświadczenia i umiejętności – od plebejusza po rajcę, a nawet rycerza.

 

 

Średniowiecze da się lubić 2014

gry terenowe, warsztaty, debata, inscenizacje, kultura średniowiecza lipiec – sierpień – wrzesień

Sobota

Życie w średniowiecznym Krakowie
godz. 12.00-17.30
Barbakan
5 lipca, 2 sierpnia
Kultura rycerska – pokaz walk, średniowieczna strzelnica, przymierzalnia zbroi;
12 lipca
Jak runo zamienia się w materiał… – przymierzalnia strojów, prezentacja tkactwa, farbowania, filcowania;
19 lipca, 16 sierpnia
Dzień rzemiosła – pokazy rzemiosła: tkactwa, garncarstwa, płatnerstwa, a także…
gry i zabawy plebejskie: walka ślepców, narty bolkowskie, sprawdzian na równoważni, bitwa na koźle, kijaszek beskidzki, bieg nosiwody, sprawdzian siły, rzut podkową, ścinania głów;
9 sierpnia
Jak ruda żelaza zamienia się w lśniącą zbroję… – pokaz wytapiania rudy, kowalstwa, płatnerstwa, splatanie kolczugi, przymierzalnia zbroi;

 

Imię zbrodni

Gra miejska
26 lipca; 23 sierpnia
Zostań średniowiecznym „detektywem” – rozwiąż tajemniczą zagadkę z historii dawnego Krakowa. Na zwycięzców czekają nagrody.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie MHK oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
godz. 12.00-17.00
Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa

 

Niedziela


Średniowiecznym szlakiem… handlu, władzy, obronności
(spacer + warsztaty)
godz. 12-14
6 lipca, 3 sierpnia
Średniowiecznym szlakiem obronności
Barbakan
13 lipca, 17 sierpnia
Średniowiecznym szlakiem handlu
Rynek Podziemny
20 lipca, 10 sierpnia
Średniowiecznym szlakiem władzy
Wieża Ratuszowa
Warsztaty płatnerskie i ceramiczne
27 lipca, 24 sierpnia, godz. 12-17
Barbakan

 

Festiwal kultury rycerskiej

30-31 sierpnia
sobota-niedziela
godz. 12-17.30
Poznaj świat rycerstwa, pięknej kultury, barwnych strojów.
W programie: pokazy walk, produkcja zbroi i ekwipunku rycerskiego, a także konkurs dla dzieci Mały Rycerz

 

Kraków – Budapeszt – Praga. Młodsza Europa czy peryferie kultury łacińskiej?

Debata
30 września 2014 r., godz. 16.00
Rynek Podziemny

 

INFORMACJE

Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60,
info@mhk.pl
www.mhk.pl


Tekst pochodzi z tej strony.

środa, 9 lipca 2014

Bitwa pod Grunwaldem 2014


Kochani, pragnę przypomnieć Wam o rozpoczynających się już dziś obchodach Dni Grunwaldu, szczególnie o rekonstrukcji słynnej bitwy, która odbędzie się 12 lipca. Pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji. Świętujmy wspólnie!

wtorek, 8 lipca 2014

Archeolodzy odkryli zaginione średniowieczne miasto w Wielkopolsce


Fot. M. Krzepkowski
Po raz pierwszy na terenie Polski - z pomocą zdjęć lotniczych - zidentyfikowano jednocześnie średniowieczne miasto lokacyjne i sąsiadującą z nim wieś owalnicową oraz rezydencję właścicieli.

Odkrycia dokonał w styczniu tego roku w rejonie wsi Niedźwiedziny w woj. wielkopolskim Marcin Krzepkowski - archeolog współpracujący od wielu lat z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu w czasie analizy ortofotomapy, czyli rzeczywistej fotograficznej mapy terenu powstałej w osnowie geodezyjnej, zamieszczonej w serwisie www.geoportal.pl.

„Publikowane zdjęcia lotnicze są tak dokładne, że umożliwiły dostrzeżenie na polach w rejonie wsi Niedźwiedziny odróżniających się barwą upraw, które układają się na kształt domostw rozlokowanych wokół centralnego kwadratowego w planie placu. Omawiany układ zinterpretowałem jako średniowieczny układ miejski” – mówi PAP Krzepkowski.

Niektóre z wykrytych budynków było bardzo duże - sięgały nawet 10 m długości, przy szerokości dochodzącej do 9 m. Według wstępnych obliczeń naukowców, na terenie średniowiecznego miasta znajdowało się około 30 zabudowanych działek mieszczańskich, z czego 20 przy rynku i około 10 przy ulicach wylotowych. Prawdopodobnie zamieszkiwało je nie więcej niż 200 osób.

Na północ od zabudowy miejskiej czytelny jest układ obiektów stanowiących, zdaniem Krzepkowskiego, pozostałość wsi o układzie owalnicowym. Upowszechnienie się takiej formy wsi większość badaczy wiąże z kolonizacją na prawie niemieckim w 2. poł. XIII wieku. Centrum tego typu osiedla stanowił plac zwany półwsią lub nawsiem, często ze stawem, niekiedy kościołem lub karczmą.

„Około 300 m na południowy wschód od miasta, na wyniesieniu położonym w dnie doliny Dzwonówki, domyślamy się istnienia reliktów średniowiecznej siedziby rycerskiej i dworu staropolskiego” – dodaje Krzepkowski.

Na powierzchni pól widoczne są skupiska polepy, liczne fragmenty naczyń ceramicznych i węgli drzewnych, które wyrzuciła na powierzchnię orka. W ten sam sposób wytypowano również miejsce lokalizacji cmentarza związanego najprawdopodobniej z funkcjonującym tu niegdyś kościołem – uzupełnia Krzepkowski.

Miejsce odkrycia położone jest w rejonie słabo rozpoznanym przez archeologów – to Puszcza Zielonka zdominowana przez gęsty las. Badacze wykrywają stanowiska najczęściej w czasie badań powierzchniowych, polegających na dokonywaniu przejść przez pola uprawne tuż po orce i poszukiwaniu fragmentów naczyń ceramicznych czy innych zabytków. Lasy skutecznie utrudniają takie działania. Miasto w rejonie wsi Niedźwiedziny odkryto tylko dzięki temu, że jego relikty znajdują się na polach uprawnych, które są jednak ściśle ograniczone przez powierzchnię lasu.

Odnalezione miasto nazywało się Dzwonowo- najczęściej występowało w literaturze w odmianie Swanow lub Zwanowo. Kwerendę źródłową na jego temat wykonał Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Pierwsze wzmianki o Dzwonowie pochodzą jeszcze z początku wiek XIV w., kiedy to miejscowość należała do późniejszego wojewody poznańskiego Dobrogosta – później zaś do jego potomków.

Badacze przypuszczają, że przebiegał tędy trakt łączący Poznań z Pomorzem Gdańskim, wiodący przez Łekno, Kcynię i Nakło. Konkurencja ze strony nieco później lokowanych miast prywatnych w pobliżu Dzwonowa (Gośliny Kościelnej, Skoków) spowodowała zapewne jego powolny upadek. Niewykluczone, że miasto ucierpiało również podczas wojny domowej toczącej się u schyłku XIV w.

W ostatnim dziesięcioleciu w Polsce dzięki fotografii lotniczej zidentyfikowano dwa inne zaginione średniowieczne miasta – pierwszą lokację Szamotuł oraz Nieszawę.


Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce, autor: Szymon Zdziebłowski


piątek, 4 lipca 2014

Jarmark Średniowieczny Ziemi Ząbkowickiej

Dziś mam dla Was zaproszenie na wydarzenie nieco bardziej niszowe niż Dni Grunwaldu, ale bez wątpienia godne uwagi - na Jarmark Średniowieczny Ziemi Ząbkowickiej. Oto, co piszą o nim organizatorzy:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Qwsi" w dniu 19 lipca 2014 r. organizuje Średniowieczny Jarmark Ziemi Ząbkowickiej, który odbędzie się w Złotym Stoku przy Średniowiecznym Parku Techniki. Zapraszamy lokalnych artystów (malarzy, rzeźbiarzy, rzemieślników, rękodzielników), producentów żywności, KGW, muzyków i usługodawców do udziału w Jarmarku, a mieszkańców i turystów do odwiedzenia Jarmarku. Zachęcamy lokalnych producentów i artystów z terenu LGD "Qwsi" oraz uczestników projektu współpracy "Dolnośląskie Smaki" (z terenu LGD "Qwsi" oraz LGD KWS) do udziału w Jarmarku w charakterze wystawców.
Ci z Was, którzy chcieliby wziąć czynny udział w wydarzeniu, u dołu strony znajdą regulamin oraz kartę zgłoszeniową: www.dolnoslaskie-smaki.pl/aktualnosci/273-jarmark-zloty-stok.html.

czwartek, 3 lipca 2014

Bitwa pod Grunwaldem 2014


Zbliża się 602. rocznica jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Z tej okazji 12 lipca (sobota) na polach pod Grunwaldem odbędzie się rekonstrukcja starcia wojsk polsko-litewskich z jazdą krzyżacką. Inscenizacja będzie częścią obchodów Dni Grunwaldu, które potrwają aż 5 dni - od 9 do 13 lipca. Szczegółowy program zamieszczono na stronie: http://www.grunwald1410.pl/index.php?cat=2

Warto zajrzeć rownież tu: http://grunwald.warmia.mazury.pl/. Na stronie znajdziecie nie tylko rys historyczny bitwy, ale także wiele przydatnych informacji na temat dojazdu, noclegów i miejsc, w których będzie można się posilić.

Obejrzyjcie video z zeszłorocznych obchodów i przybywajcie na Pola Grunwaldzkie!

środa, 2 lipca 2014

"Szlachta na Śląsku - Adel in Schlesien"

Projekt muzealny "Szlachta na Śląsku - Adel in Schlesien" jest realizowany przez cztery muzea -  Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miedzi w Legnicy, Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Kulturhistorisches Museum Görlitz. We Wrocławiu można obejrzeć ekspozycję Opiekunka kotliny jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden, w Legnicy zaś Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych. W Görlitz natomiast - Trwanie wśród przemian. Szlachta na Śląsku i Górnych Łużycach od XVIII w. 
Wystawy można oglądać od 23 maja do 9 listopada 2014.

Szczegóły: Muzeum Miedzi w Legnicy, kulturforum.info, Uniwersytet Wrocławski, www.museum-goerlitz.de
Wywiad z pomysłodawcą, kustoszem i autorem scenariusza wystawy, prof. Janem Harasimowiczem: wroclaw.gazeta.pl