czwartek, 21 sierpnia 2014

"Na udeptanej ziemi" - Grzybowski Turniej Wojów, 23-24 sierpnia 2014

Na stronie internetowej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy można przeczytać następujące informacje:
 
GRZYBOWSKI TURNIEJ WOJÓW– NA UDEPTANEJ ZIEMI
 

Turniej wojów o Nagrodę Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Burmistrza Miasta i Gminy Września
 
Sierpniowe wydarzenie na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie, będącym Oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ma charakter edukacyjno-naukowy. Jego zadaniem jest animacja historii poprzez zobrazowanie gry wojennej wojowników z okresu X i XI w., czyli z okresu formowania się początków polskiej państwowości. Celem tych działań jest ugruntowywanie wiedzy o przeszłości w szerokich kręgach społecznych poprzez prezentacje i animacje historyczne w autentycznym – historycznym miejscu, przy wykorzystaniu sprawdzonej wiedzy historycznej, rekonstruowanej przez znakomitych specjalistów – archeologów, historyków, rekonstruktorów historycznych i animatorów historii. Tegoroczne wydarzenie nawiązuje do historycznych turniejów rycerskich znanych ze źródeł historycznych i ikonografii, przetworzonych w animowany obraz przez rekonstruktorów historycznych, naukowców i edukatorów.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a współorganizatorami są Burmistrz Wrześni, Starosta Wrzesiński i Wiejskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalno-Turystyczne „Szansa” z Grzybowa. W organizację wydarzenia włącza się także społeczność lokalna Grzybowa, której przewodzi Sołtys wsi Grzybowo.
 
Patronat nad wydarzeniem objęli:
 
Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
Posłowie na Sejm RP: Paweł Arndt, Zbigniew Dolata, Tadeusz Tomaszewski.
 
Uczestnicy turnieju staną w szranki, aby udowodnić kto spośród przyjeżdżających na grzybowski gród jest najlepszy, najbardziej wszechstronny. Kto najlepiej prezentuje woja z czasów Piastów. Szereg konkurencji, do których staną wojownicy – reprezentanci grup odtwórstwa historycznego – pozwoli wyłonić najlepszych. Zwycięzcy Turnieju będą walczyć o dwie główne Nagrody: miecz (ufundowany przez prof. dr hab. Andrzeja Marka Wyrwę – Dyrektora Muzeum) – dla wszechstronnego woja pancernego oraz topór (ufundowany przez Burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego) dla najwszechstronniejszego tarczownika.
Nagrody wykonają znakomici rzemieślnicy-rekonstruktorzy, będą to repliki militariów znalezionych na Ostrowie Lednickim – czołowym grodzie pierwszych Piastów.
MP

Poniżej znajdziecie program imprezy:


Przybywajcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz